Prosječna julska neto plata u Republici Srpskoj iznosila je 803 KM i realno je manja za 0,3 odsto nego junska, izjavila je Radmila Čičković, direktor Republičkog zavoda za statistiku. Prosječna julska bruto plata bila je 1.323 KM. Najviša prosječna neto plata isplaćena je u području finansijskog posredovanja i osiguranja - 1.297 KM, a najniža u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 522 KM, rekla je Čičkovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci. Ona je navela da je u julu u odnosu na jun najveći rast neto plate zabilježen u područjima umjetnost, zabava i rekreacija 4,5 odsto, obrazovanje 2,1 i stručne, naučne i tehničke djelatnosti 1,3 odsto, a smanjenje plate u nominalnom iznosu zabilježeno je u oblasti zdravstvene zaštite i socijalnog rada 5,5, te pružanja smještaja pripreme i posluživanja hrane 4,2 odsto...
Prosječna julska neto plata u Republici Srpskoj iznosila je 803 KM i realno je manja za 0,3 odsto nego junska, izjavila je Radmila Čičković, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
Prosječna julska bruto plata bila je 1.323 KM.
"Najviša prosječna neto plata isplaćena je u području finansijskog posredovanja i osiguranja - 1.297 KM, a najniža u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 522 KM", rekla je Čičkovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ona je navela da je u julu u odnosu na jun najveći rast neto plate zabilježen u područjima umjetnost, zabava i rekreacija 4,5 odsto, obrazovanje 2,1 i stručne, naučne i tehničke djelatnosti 1,3 odsto, a smanjenje plate u nominalnom iznosu zabilježeno je u oblasti zdravstvene zaštite i socijalnog rada 5,5, te pružanja smještaja pripreme i posluživanja hrane 4,2 odsto.
"U posmatranom mjesecu nije bilo inflacije, odnosno zabilježena je deflacija, dok godišnja inflacija iznosi 0,6 odsto", kaže Čičkovićeva.
Prema njenim riječima, u julu je zabilježen rast cijena u odjeljcima ostala dobra i usluge od 0,3 odsto, rekreacija i kultura 0,2 i alkoholna pića i duvan 0,1 odsto, dok je u ostalim zabilježen pad cijena, i to hrane i bezalkoholnih pića za 2,3 odsto.
"Najveće sniženje cijena zabilježeno je kod povrća 20,6 odsto, suncokretovog ulja 2,4, piletine 2,3, tjestenine 1,8 odsto, svinjetine 1,6, riječne i morske ribe 1,4, bijelog brašna 1,2 odsto, mlijeka i jaja jedan, voća 0,4 odsto", precizirala je Čičkovićeva.
Prema njenim riječima, cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u julu u odnosu na juni u prosjeku su niže za 0,1 odsto, dok su više za 0,3 odsto nego u decembru prošle godine.
Čičkovićeva je istakla da su cijene proizvođača industrijskih proizvoda na stranom tržištu u prosjeku više za 0,3 odsto u julu u odnosu na juni, ali i više za 1,5 odsto nego u decembru 2012.
"Ukupna kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u julu ove godine u poređenju sa istim mjesecom 2012. veća je za 20,9 odsto. U području vađenja ruda i kamena zabilježen je rast od 27,2 odsto, u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji 20,4, a u prerađivačkoj industriji bilježi se rast od 12,12 odsto", precizirala je Čičkovićeva.
Ona je dodala da je ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Srpskoj u julu u poređenju sa prethodnim mjesecom veća za 5,8 odsto.
Čičkovićeva je naglasila da je broj zaposlenih u industriji u julu u odnosu na prethodni mjesec veći za 0,7 odsto.